Hyperbarická kyslíková komora OXYdem 4500
Výhody procedury v hyperbarické komoře:
- Snižuje počet bílých krvinek
- Zvyšuje oběh, kyslík a výživné látky se dostávají do celého těla
- Spálíte 400-600 kaloriíSnižuje faktor nádorové nekrózy až 500krát
- Čistí tělo od nahromaděných toxinů, jako jsou pesticidy, PCB, zbytky léků, kyselé odpady a další
- Stimuluje imunitní systém
- Posílení buněčné imunity (část imunitního systému)
- Produkuje Interleukin II,
- Gamma interferony (protirakovinné látky)
- Zvyšuje šíření kyslíku ve tkáních
- Zvyšuje rozpětí červených krvinek, které tak proudí cévami přímo do tkání.
- Dodává sílu, energii a vytrvalost, uvolňuje napětí a stres
- Zlepšuje koncentraci a paměť
- Detoxikuje krev
- Podporuje hojení, zpomaluje stárnutí
- Posiluje srdce a plíce
- Odstraňuje bolesti hlavy a migrénu
- Zlepšuje metabolismus, podporuje trávení
- Uvolňuje svalovou ztuhlost
- Vyhlazuje pleť, zlepšuje kožní problémy
Vhodný proti:
- Periferní arteriální nedomykavost
- Před a pooperační léčba u ortopedických operací
- Před a pooperační léčba u vaskulárních operací
- Osteomyelitis
- Osteoporóza
- Neurologické potíže
- Autoimunitní potíže
Stejně tak jako u jiných metod aplikování ozonu, toto užití kombinuje metodu parní sauny a ozonovou terapii, dochází i zde k pozitivním výsledkům u mnoha onemocnění, jako jsou:
- Rakovina
- AIDS
- Diabetes
- Mrtvice
- Deprese
- Chronická únava
- Lupus
- Fibromyalgia
- Autismus
Používá se u pacientů s otravou oxidem uhelnatým, kouřovými plyny, kyanidy, vzduchovou embolií (ucpání cév vedoucí k nedokrevnosti – ischemii příslušné části těla – mozek, plíce, končetiny). Dále se užívá např. při náhle vzniklé poruše sluchu, při replantace (znovuspojení) traumaticky amputovaných končetin a k lepšímu hojení popálenin. Může také sloužit jako součást komplexní terapie.
Významné je také využití hyperbaroxie při akutní sinusitidě (zánět sliznice vystýlající dutiny v kostře obličeje), neprůchodnosti paranazálních dutin či Eustachovy trubice, těžkých ušních infekcích, těžkém astma, klaustrofobii a křečových onemocněních. Nejvýznamnější je však její užití při léčení bércového vředu, hojení kožních štěpů, diabetické noze a nehojících se ranách.
Co je to hyperbarie?
Hyperbarická oxygenoterapie (hyperbaroxie, dále HBO) je léčebná metoda, spočívající v inhalačním podávání kyslíku za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku.
Vzduch kolem nás je tvořen cca 21% kyslíku a 78% dusíku. Při hyperbaroxii se vdechovaná koncentrace kyslíku blíží 99,8%, je tedy 5x vyšší než ve vzduchu kolem nás. Pracovní tlak v hyperbarické komoře je přitom 2,5-3 násobně vyšší než atmosférický tlak. Nabídka kyslíku tedy může být při HBO až 15x vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek.
Dochází k plnému dosycení hemoglobinu kyslíkem, mnohonásobnému zvýšení parciálního tlaku kyslíku a jeho fyzikálnímu rozpuštění v krevní plazmě, až 4 násobně se prodlužuje difuzní dráha kyslíku ve tkáni.
Všechny tyto děje vedou ke zvýšené dodávce kyslíku tkáním, což může být prospěšné u řady chorob. Kromě toho má hyperbarický kyslík řadu dalších specifických efektů (zmenšení velikosti bublin plynu, snížení otoku ve tkáních, modulace imunitních funkcí v boji proti infekci, snížení průběhu ischemicko-reperfuzního syndromu, stimulace neovaskularizace, fibroblastové proliferace a podobně).
Hyperbaroxie je obor multidisciplinární - má vztah k mnoha medicínským (ARO, chirurgie, traumatologie, interna, dermatologie, ORL, oftalmologie, ortopedie, pediatrie, neurologie, onkologie , mikrobiologie, urologie, pracovní lékařství, pracovní hygiena, sportovní medicína) i nemedicínským oborům (teorie potápění, dekompresologie, matematické modelování jednotlivých typů bublin, teoretická, aplikovaná fyzika apod.).
Hyperbaroxie je jako každá jiná léčba. Má své indikace, kontraindikace, dávkování, potenciální vedlejší nepříznivé účinky. Takto by se na ni mělo pohlížet - jako na racionální léčbu v jistých klinických situacích, nikoli jako na zázračný lék. Výsledky a účinky by se neměly ani přeceňovat, ani podceňovat. V minulosti bylo odvedeno mnoho práce k získání vědeckých důkazů prospěšnosti terapie u některých indikací. Na druhou stranu u mnoha z nich dnešní důraz na medicínu založenou na důkazech bude v krátké budoucnosti vyžadovat provedení kvalitních prospektivních studií k obhájení rutinního užívání této metody v praxi.